Yanal Kayma Testi

Yanal Kayma Testi Nedir?

Araç yolda hareket halinde iken lastikler yolun durumundan ya da aracın bir yerinde olan arızadan dolayı zamanla aşınırlar. Tekerleklerin aşınması demek sizin araç kullanımı sırasında güvensiz bir şekilde yol almanız ve bu durumun kontrol edilmesine yanal kayma testi denmektedir.

Yanal kayma test cihazı Mutlu Oto Ekspertiz’in sahip olduğu cihazlardandır ve ölçümler bu cihaza göre yapılmaktadır. Bu kontrol cihazında ölçülen değerlerin, aracın orijinal ayarlarından ne kadar değişiklik gösterdiği ekspertiz  ustalarımız tarafından anlaşılmaktadır.

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz uzmanlarımız aracın arka ve ön lastiklerinin birbiriyle uyum içinde hareket edip etmediği kontrol eder ve araç hareket halinde iken direksiyon bırakıldığında sapmanın ne kadar olduğunu ölçerler. Ayrıca rot ayarları, lastik jant ve koban ölçümleri yanal kayma testi‘nin oto ekspertiz rapor’un da sizinle paylaşılır.

Yanal Kayma Testi’inde Neler Kontrol Edilir?

Lastiklerin  olması gerekenden daha düşük ya da yüksek basınçta olması, kamber açılarının yanlış olması,  toe açılarının yanlış olması yol tutuş problemlerini beraberinde getirir. Bu değişiklikler  tekerleklerin direncinin artmasına sebep olduğu için bu durum lastiklerin aleyhinde olmaktadır.. Lastiklerin direncinin  fazlalaşması  aracın enerji ihtiyacını da  artırararak daha fazla yakıt yakmasına sebebiyet verecektir. Aracın gücünü daha verimli bir şekilde kullanıp çevreye verilen zararın da azalmasını dikkate alıyorsanız alacağınız ya da satacağınız  aracı Mutlu oto ekspertiz servisinde tüm kontrollerini sağlayabilir ve bunun sonuçlarını size oto ekspertiz raporu olarak sunabiliriz.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :
Şimdi Ara
Konum İste