Fren Testi

Fren; bir makinenin, otomobil, otobüs vb. gibi bir taşıtın hızını kesmeye ya da gerektiğinde onu durdurmaya yarayan bir düzenektir. Kelime anlamı dışında ise araç kullanırken bizleri hayata ve yola bağlayan en önemli detaydır. Fren testi ile aracınızın frenlerinde herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Fren Testi Nedir?

Fren Testi ise alımını yapmak istediğiniz veya satışını gerçekleştireceğiniz aracınızda kontrol edilmesi gereken özelliklerin içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni 2. El araç alımlarında ülkemizin yol şartlarının göz önüne alınarak, araçlarda tahribatın yüksek olabileceği gerçeğidir.

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Fren testi, oto ekspertiz incelemesi amacıyla Mutlu Ekspertize getirdiğiniz aracınızın öncelikle test alanına alınmasıyla başlar. Test alanında aşağıda resmini göreceğiniz fren testi cihazı bulunmaktadır. Burada işin ehli ustalarımız tarafından aracınız fren test cihazına yerleştirilir ve ustalarımızın aracın koltuğuna geçmesi ile frenlemeyi sağlayan fren sistemi elemanları kontrol edilir. Bu test sayesinde lastikler, balata ve disklerdeki arızalar, el freni ve fren tutuşu, sağa sola sapmalar gibi tüm durumlar test edilir ve raporlanarak oto rapora eklenerek tarafınıza teslim edilir.

fren testi nasıl yapılır

Fren testinde ayrıca aşağıdaki noktalarda, detaylı inceleme sonrası oto rapora eklenir.

  • Fren Kuvveti ve Dengesinin Saptanması
  • Dört Tekerleğin Maksimum Fren Kuvveti Ölçümü
  • Pedal Kuvveti Ölçümü
  • Frenleme Boyunca Denge Kontrolü
  • Frenleme Şiddetine Göre Dört Tekerleğin Performansa Katkı Ölçümü
  • Farklı Frenleme Şiddetinde Ön Arka Fren Yüzdesi Hesaplanması
  • Arka Fren Kısıtlayıcı Kontrolü
  • ABS Öncesi Fren Kontrolü
  • Hidrolik Sıvısı, Fren Diski ve Balataları Kontrolü
  • ABS

Neden Fren Testini Mutlu Ekspertize Yaptırmalıyım?

Hepimizin bildiği üzere aracımızla seyir halinde iken hızımızı azaltmamızı ve gerektiğinde durmamızı sağlayan sisteme fren sistemi denir. Günümüzde birden fazla fren sistemi olmasına rağmen şuan için en yaygın kullanılan sistem hidrolik fren sistemidir. Güvenli seyahat edebilmemiz için frenlerimizin çeşitli yol şartlarında durabilme özelliğine sahip olmalıdır. Günümüzde birçok trafik kazasının temel nedeni işlevini yerine getirmeyen, tutmayan frenlerdir. Bunun en kolay çözümü ise araç alırken Fren Testi yaptırarak aracımızın güvenliğini ölçtürmek ve hayatımızı riske atmamamızdır.

İşte tam olarak bu nedenle Mutlu Ekspertiz olarak alımını yapmak istediğiniz veya satışını gerçekleştireceğiniz aracınızı taraf tutmadan, alıcı ve satıcı olarak değerlendirmeden sadece araç güvenliğini ve mutlu sürüş keyfini doyasıya yaşamanız adına tüm kurallarına uygun olarak, Fren Testi gibi tüm testlerin tam zamanında ve doğru olarak yapılması ile sorumluyuz. Mutlu Ekspertizin diğer İstanbul oto ekspertiz firmalardan farkı buradan mutlu ayrılmanız ve hizmetimizden memnun kalmanızdır.

Bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Oto ekspertiz fiyatları ya da sadece Fren Testi fiyatı için de bize ulaşabilirsiniz.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :
Şimdi Ara
Konum İste