Dyno Testi

Haraket halindeki parçacığa uygulanan moment ile açısal hızın çarpımı kuvveti tanımlar. Kuvveti ölçen alete ise dyno cihazı denir. Otomobillerin motor gücünü ve torkunu ölçen dyno testi pahalı bir cihazdır.Otomobil motorlarında iki tür güç vardır. İndike güç, silindir içerisine giren karışımın yanmasıyla ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Diğer güç ise gerçek güçtür. Gerçek güç motorun volanından veya kasnağından ölçülür. Oto ekspertiz  ustalarının motor diyince  akıllarına ilk gelen kavramlar güç verim ve ortalama basınçtır.

Dyno cihazının bir sürü çeşitleri vardır. Dyno çeşitlerinden biri olan motor test dinanometresi motor gücünü, torkunu ve devrini ölçer. Ayrıca motorun yakıt sarfiyatını, motor yağ basıncını, yağ sıcaklığını, soğutma suyu giriş çıkış sıcaklığını, motor soğutma suyu debisini ve egzos gazı sıcaklığını ölçer.Diğer dinanometre çeşitlerinden biri olan hidrolik şasi dinanometresi  ise  adı üzerinde suyun devredilmesi prensibi ile olur. Frenleme, motor volanına bağlanan motor üzerindeki kanatçıların, cihazın içine gönderilen suya çarpması sonucu oluşur. Frenleme sonucunda  oluşan moment miktarı saptanarak motorun gücü ölçülür.3000 BG’ye kadar motorun gücü bu dinanometre ile ölçülebilir. İstanbul oto ekspertiz  bu gibi dinanometre çeşitlerini  barındırırp deneyimli ustalarının aleti uygun şekilde kullanım sonuçları rapora aktarılır.

Dyno Testi Nasıl Yapılır?

Aracın tekerlekleri 2 tambu arasına alınır. Araç zincir ile sabit konuma getirilir. Boşluklar alınarak aracın tüm lastik basınçları eşit hale getirilir. Aracın teknik bilgileri bilgisayara girilir ve alanında uzman dyno testini yapacak usta araca biner. Ustanın aracı hızlandırıp yavaşlatmasıyla  aracın şanzıman oranları bilgisayar tarafından hesaplanır. Bu esnada lastikler 250 km’ye varan süratle döner. Güç ölçümü  ise inertia testi yapılarak ölçüm sonuçları  grafikli olarak ustalarımız tarafından incelenir ve müşterilerimize sunulur.

Neden Dyno Testi Yaptırmalıyım?

Dinanometre testinin  en az 4. vites ile yapılması gerekmektedir. Çünkü daha küçük viteste yapılan ölçümler yüksek güce sahip olan araçlarda tutunma sorunu çıkartacağı için güvenilir sonuçlar elde edilmez. Ayrıca birim zamanda daha fazla verim elde edilmesini sağlar. Ölçüm sonuçlarının sağlıklı bir şekilde olmasında fanlarda son derece önem taşımaktadır. Fanlar motorun yük altında soğuması ve rahat emiş yapmasını sağlar. Turbolu araçlarda ise soğutma vazifesini görmektedir. Aracın lastiklerinin havaları, verilerin bilgisayara doğru aktarılması, şanzıman oranlarının doğru hesaplanması inertia testi sırasında fren ve el frenine dokunulmaması , direksiyonun sağa sola çevrilmemesi , hava filtresinin ölçüm esnasında çıkarılması ve yeterli debide hava akışının sağlanması gerekmektedir. Görüldüğü üzere ekspertiz işi  çok dikkat gerektiren incelikli bir iştir.

Ayrıca bazı firmalar dyno ile oynayarak dynonun motor gücünü olduğundan daha düşük ya da yüksek gösterilmesi gibi üç kağıtçılık yollarına başvurmaktadırlar. Çoğunuz çevrenizden artık ekspertizin güvenilir olmadığını duymaya başladınız fakat  bu gibi işleri yapan üçkağıtçılar düzgün işini yapan kişilerin önünü kesmektedirler. Ekspertiz yapmak aracınızın ve kendinizin güvenliği için önemli olup seçeceğiniz oto ekspertiz firması artık çok daha büyük önem taşımaktadır. Mutlu ekspertiz olarak satıcı ya da alıcı taraf tutmadan güvenilir dyno cihazlarımız ile hizmetinizdeyiz. Yapılan ölçümler eksiksiz  bir şekilde oto rapora eklenir. Mutlu ekspertizin diğer ekspertiz firmalardan farkı buradan mutlu ayrılmanız hizmetimizden memnun kalmanızdır. Bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Oto ekspertiz fiyatları ya da sadece dyno testi fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :
Şimdi Ara
Konum İste