Ekspertiz Nedir? Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Ekspertiz kelimesi “alanında uzman” anlamına gelmektedir. Günümüzde ikinci el araç alım satım işlemlerinde bu kelime sıkça duyulmaktadır. Çünkü satın alınacak olan aracın ne kadar değer ediyor olduğunu anlamak için pek çok teknik açıdan incelenmesi gerekmektedir. İşte bu inceleme işlemi oto expertiz hizmeti veren firmalar tarafından yapılmaktadır.


Önceki yıllarda bir aracın teknik açıdan kontrol edilebilmesi için sanayide herhangi bir ustaya gidiliyordu ancak yeni yasa ve yönetmelikler kapsamında expertiz işlemi ancak bu alanda yetkili firmalar tarafından yapılabilmektedir. Bu firmalar, yasalar gereği zorunlu olan pek çok teknik ekipmanı ve diğer kriterleri sağlamak durumundalar. Bu sayede yetki kazanırlar ve oto ekspertiz hizmeti verebilirler.

Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz nedir kısaca; uzman değerlendirmesi olarak ifade edilebilir.

Expertiz işlemi sadece otomotiv sektöründe değil, emlakçılık ve diğer sektörlerde de yapılan bir işlemdir. Ancak konumuz otomotiv sektörü olduğundan dolayı, expertiz işlemini otomotiv sektörü açısından değerlendirecek olursak; ikinci el durumundaki araçların, bir uzman tarafından, gerekli teknik ekipmanlar ile tepeden tırnağa teknik açıdan incelenmesi işlemidir şeklinde tanımlayabiliriz.

Expertiz hizmetinden faydalanabilmeniz için aracınızın “ikinci el” durumunda olması şart değildir ancak halihazırda, yeni veya sıfır bir araç için ekspertiz işlemi gerekli olmadığı için bu işlem daha çok ikinci el durumundaki araçları ilgilendirmektedir. Ancak aracınız yeni olduğu halde herhangi bir şekilde kazaya karışmış ya da çeşitli sorunlar yaşamışsa, bu durumda aracın teknik açıdan tepeden tırnağa kontrol edilebilmesi için expertiz hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İkinci el araçlar açısından ekspertiz işlemi pek çok açıdan önem teşkil eder. Bu konu ile ilgili olarak yasaları incelediğimizde, 2018 yılının Şubat ayında resmi gazetede yayınlanan ilgili yönetmelik kapsamında; ikinci el durumunda satışa sunulan bazı araçlar için ekspertiz hizmeti zorunlu hale getirilmiştir.

Öte yandan ilgili yasaları geri planda tuttuğumuzda; bir zorunluluktan öte bu durumun “gereklilik” olduğunu sizlere net bir şekilde ifade etmek isteriz. Çünkü yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, özellikle de alıcı tarafında kişi, söz konusu aracın mevcut değeri ile ilgili belirleme yapmak ister ve daha da önemlisi ise satın alacağı araç daha önce kazaya karışmış mı, araçta km düşürme gibi hilelere başvurulmuş mu, araç boyanmış mı, aracın motoru sağlam mı gibi soruların cevaplarını öğrenmek ister. İşte bu açıdan ekspertiz hizmetinin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Nitekim bu işlem sayesinde araç her bir iç-dış teknik ayrıntısıyla, gelişmiş teknolojik ekipmanlar ile kontrol edilir ve elde edilen veriler sayesinde merak edilen tüm sorulara cevap bulunmuş olur. Expertiz hakkında ekşisözlük kullanıcılarının yorumlarını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Ekspertiz nasıl yapılır süreci müşteri açısından şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Müşteri öncelikli olarak hangi oto ekspertiz firmasından hizmet alacağına karar verir.
  • Karar aşaması sonrasında firma ile iletişime geçerek, randevu alır. Bu aşamada bazı firmalar web siteleri üzerinden online randevu alabilmeye imkan sağlayarak, işlemi daha da kolay bir hale getirmektedirler. Ancak genel olarak bu alanda hizmet veren herhangi bir firmadan randevu alabilmek için firmanın hizmet telefon numarası ile iletişim sağlanabilmektedir.
  • Randevu alan müşteri, sonrasında ise expertiz hizmeti fiyatını ödemesi gerekmektedir. Ödemeyi çeşitli yöntemlerden birisi ile yapar.

Bu işlem adımları sektörde hizmet vermekte olan tüm oto ekspertiz firmaları açısından geçerli adımlardır ve bu adımları uygulayan bir müşteri, randevu tarihinde aracın expertiz işlemini kolayca gerçekleştirebilmektedir.

İlgili yasal koşulları sağlayan bir firma, yetkili aldıktan sonra artık hizmet vermeye başlayabilir. Bir firmanın nasıl expertiz yapacağına dair ayrıntılar yine ilgili yönetmelik kapsamında ifade edilmiştir. Burada temel nokta ise aracın teknik açıdan her bir ayrıntısıyla incelenmesi ve bu inceleme neticesinde elde edilen verilerin tarafsız ve doğru bir şekilde rapora geçirilmesidir (ki bu rapora oto expertiz raporu deniliyor) Dolayısıyla her firmanın bu temel amaca uyma zorunluluğu söz konusudur.

Firmalar, ekspertiz işlemini yapabilmeleri için bazı teknik ekipmanları kullanırlar. Bu teknik ekipmanlar ilgili yönetmelik kapsamında, herhangi bir oto expertiz firması için “temel”  nitelikte, zorunlu tutulmuş ekipmanlardır. Bu ekipmanların başlıcaları; elektronik arıza tespit cihazı, dinamometre, fren test cihazı, amortisör test cihazı, boya kaporta ölçüm cihazı şeklinde sıralandırılabilir. Expertiz işlemi tüm bu cihazların, alanında uzman personel tarafından kullanımı ile gerçekleştirilir.

Son yıllarda rekabetin de artıyor olması ile birlikte bazı firmalar; yasalar gereği zorunlu olan temel teknik ekipmanlara ek olarak, hem daha fazla müşteri kazanabilmek hem de firmalarını tercih eden müşterileri daha fazla memnun edebilmek adına, ekstradan teknik ekipmanlar ve ekstra işlemleri de dahil etmektedir.

Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?


Ekspertiz ücreti firmalar arasında değişkenlik göstermektedir. Piyasa genelinde araştırma yaptığınızda farklı firmaların, farklı fiyat teklifleri olduğunu görebilirsiniz. Firmalar çoğu zaman müşterinin istek, talep ve ihtiyacına yönelik farklı expertiz paketleri sunmaktadır. Farklı ekspertiz paketleri arasında elbette ki fiyat farklılıkları da söz konusudur. Genel olarak tüm firmaların ise ikinci el araç sektörüne özel olarak standart oto expertiz paket seçeneği bulunmaktadır. Bu paket seçeneği ilgili yasalar kapsamında belirlenmiş tüm kontrolleri kapsayan paket olup, fiyat bakımından da en uygun fiyatlı expertiz paketidir diyebiliriz.

Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Oto expertiz raporu ekspertiz işlemi sonrasında elde edilen verilerin yansıtıldığı bir rapordur. Bu rapor taraflara kağıt çıktısı olarak verilebildiği gibi uzakta olan kişiler için ya da isteğe bağlı olarak posta yolu ile veya mail yolu ile de gönderilebilmektedir.

Ekspertiz raporu üzerinde, test ve kontrolleri yapılan araç ile ilgili tüm teknik detayları ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Bu raporun daha kolay okunabilir olması için firmalar bu raporda araç şemasını da eklemektedirler. Bu sayede aracın hangi kısmına dair, ne tür verilerin elde edildiğini kolayca görebilirsiniz.

Ekspertiz Firmaları

Expertiz hizmeti ancak ekspertiz firmaları tarafından sunulabilmektedir. Herhangi bir sanayi noktasındaki oto işletmesindeki araç kontrolü expertiz yerine geçmez. Çünkü bir işletmenin ekspertiz işlemini yapabilmesi için yasal olarak gerekli zorunlulukları yerine getirmiş ve ilgili yetki belgesini almış olması gerekir. Yetki belgesine sahip, pek çok profesyonel oto ekspertiz firmaları pek çok yerde bulunabilmektedir. Size konum olarak en yakın expertiz firmasını tercih edebileceğiniz gibi; hem hizmet kalitesi hem de fiyat bakımından sizi memnun edeceğini düşündüğünüz bir firmayı da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir seçimdir. Bu aşamada sizlere; işinin ehli ustaların hizmet verdiği, tam donanımlı ve müşteriye nasıl davranması gerektiğini bilen, güvenilir, profesyonel bir firmayı tercih etmenizi öneririz. Bu sayede expertiz süreci, herhangi bir riske girmeden, sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :
Şimdi Ara
Konum İste