Arabam Ne Kadar Eder? Araç Değer Hesaplama

Arabam ne kadar eder bu soruya cevap verebilmeniz için aracınızın teknik ayrıntılarını dikkate almalı, marka ve modeli doğrultusunda hem sıfır hem de ikinci el piyasasında araştırma yapmalısınız. Sadece bir-iki cümle ile açıkladığımız bu süreç, aslında ayrıntılı ve zaman isteyen bir süreçtir. Bu nedenden dolayı sizlere daha kolay bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Sadece aracınız ile ilgili gerekli olan bilgileri girerek, sizin yerinize kolay ve hızlı bir şekilde hesap yapabilecek araçları kullanabilirsiniz. İnternet ortamında küçük bir araştırma yaparak bulabileceğiniz bu araç değeri hesaplama araçlarından birkaçını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Arabam Ne Kadar Eder Hesaplama Yöntemi

Araç değerinin belirlenebilmesi için aracı pek çok kriter doğrultusunda incelemek gerekiyor. 2.el arabam ne kadar eder bunu öğrenebilmeniz için aşağıdaki değerlerin belirlenmesi gerekmektedir;

  • Aracın km durumu nedir? Herhangi bir aracın değerinin belirlenebilmesinde en önemli etkenlerin başında KM değeri gelmektedir. KM değeri, pek çok alıcının gözünde “aracın ne kadar yıpranmış olduğu” değeridir. Dolayısıyla da km değeri arttıkça, aracın değeri de ciddi oranda düşer.
  • Aracın marka ve modeli nedir? Aracın marka ve modeli en önemli kriterlerden birisidir. Piyasa değeri yüksek bir markanın, yeni bir modeli ise bu durumda fiyat önemli ölçüde yükselir. Öte yandan araç, marka olarak çok değere sahip olmasa bile model yılının yeni olması ya da serinin nadir bulunan modellerinden birisi olması gibi durumlarda aracın değeri yükselebilmektedir.
  • Aracın yakıt türü nedir? Aracın yakıt türü, aracınızın değerinin belirlenebilmesi açısından önemli bir diğer detaydır. Temel olarak yakıt türleri; elektrikli, LPG, dizel, benzin ve hibrid şeklindedir. Bu türler arasında LPG ve dizel aracın değerini düşüren seçeneklerdir.
  • Manuel yada otomatik vites olması durumu da fiyatı etkiler. Piyasa genelinde manuel vites tipine sahip araç modellerinin değerinin daha düşük olduğu bilinmektedir.
  • Arabam ne kadar eder sorunun cevabını ektileyen diğer bir konu ise aracın kasa tipitir, aracın değerinin belirlenebilmesinde dikkate alınması gereken temel unsurlardan birisidir.
  • Aracın tüm parçaları fiyatı az ya da çok oranda etkiler. Aracın tüm parçalarının orjinal ve boyasız olması, aracın iyi bir değere sahip olmasını sağlarken, aracın parçasının boyalı olması, orjinal olmaması durumlarında ise değer kaybına uğrar. Aracın boyanmış ve orjinal olmayan parçalarının sayısı arttıkça, aracın değeri daha da düşer.
  • İkinci el araç piyasasındaki ortalama ilan yoğunluğu ve bu ilanların ortalama fiyat değerleri de, aracınızın mevcut değerini etkileyen önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenden dolayı bazen aracı satmak için bir süre daha beklemeye karar verebilir ya da tam tersi aracınızı satmanın en doğru zamanı olduğunu da anlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda aracınız için net bir fiyat değeri belirleyebilmenizde önemli olmaktadır.

Tüm bu kriterler aracınızın 2. el piyasa değeri ne kadar anlamanızı sağlayacaktır.

Araç Değeri Hesaplama Araçları

2.el araç değerleme araçlarını kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde aracınızın piyasa değerini (ve mevcut değerini) öğrenebilmeniz mümkündür. İşte bu hesaplamayı yapabilmeniz için sizlere en kullanışlı üç hesaplama aracından kısaca bahsetmek istiyoruz.

  1. Arabam.com sitesindeki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak sitedeki hesaplama paneline ulaşabilirsiniz. Bu panelde önce aracın tipini seçmeli ve sonrasında model yılı, serisi, km değeri, hasar durumu gibi ayrıntıları girmelisiniz. Tüm bu ayrıntıları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzda aracınızın piyasa genelindeki ortalama değerini öğrenmiş olacaksınız.
  2. Garajsepeti.com faydalanabileceğiniz bir diğer kullanışlı hesaplama sitesidir. Aracınızın piyasa değerini öğrenmek için buraya tıklayın ve karşınıza çıkacak hesaplama panelinde aracınız ile ilgili istenilen; yıl, seri, km gibi tüm bilgileri girin. Bu bilgileri girerek hesaplama yaptığınız zaman ortalama piyasa fiyatı karşınıza çıkmaktadır.
  3. Otokaca.com kullanabileceğiniz bir diğer kolay ve anlaşılabilir hesaplama sitesidir. Buraya tıklayarak hesaplama ekranına ulaşabilirsiniz. Arayüzü kolay ve anlaşılırdır. Sadece 1-2 dakikada sizden istenilen bilgileri girerek, kolayca aracın piyasa değerini öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak 2. el araç değerleme işlemi için tek tek uğraşmanıza, saatler ve hatta günler harcamanıza gerek yoktur. Bu kullanışlı araçlar sayesinde aracınızın değerini kolay bir şekilde belirleyebilmeniz mümkündür.

Aracımı Değerinde Nasıl Satabilirim?

Aracınızı değerinde satabilmeniz için önce ekspertiz yaptırmalısınız. Bu sayede aracınızın değerini düşüren kusurların neler olduğunu ekspertiz raporunda açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Bu rapor elinize geçtikten sonra yapmanız gereken şey ise rapordaki kusurlu ve aracınızın değerinin düşmesine sebebiyet veren diğer etkenleri düzeltmektir. Örneğin fren durumlarında bir sorun varsa, bu sorun aracınızın değerini önemli ölçüde düşürür. Bu gibi tüm teknik detaylarını alanında iyi bir usta ile anlaşarak tamamladığınızda ise artık aracınızda herhangi bir kusur kalmaz ve bu sayede piyasada değerinde alıcı bulabilmeniz mümkün olur. Çünkü bildiğiniz gibi ikinci el araç piyasasında alıcılar önce aracın herhangi bir teknik sorunu var mı diye bakıyorlar. Bu aşamada iç ve dış sorunsuz, kusursuz bir aracı sunmayı başardığınız takdirde aracınızı değerinde satmamanız için hiçbir sebep yoktur. Aracınız için oto ekspertiz raporu alarak tüm kusurlarını öğrenebilirsiniz.

Araç Kasko Değeri Ne Kadar?

Her ay güncel bir şekilde hazırlanan fiyat listesinde aracınızın kasko değerinin ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından da takip edilen bu listenin hazırlanmasında temel kriter ise aracın modeli ve yaşı alınır. Piyasada bulunan tüm araç modellerini kapsayan bu listede tüm araç modellerini ve bu araç modelleri için belirlenmiş olan kasko değerinin bulabilmeniz mümkündür.

Araç kasko değeri pek çok açıdan önem teşkil etmektedir. En başında kasko hizmetinden faydalandığınız sigorta şirketinizin kasko poliçesini düzenlerken yine bu listeden faydalanıyor olduğunu belirtmek isteriz. Bununla birlikte bu listedeki değerlerin hem ikinci el hem de sıfır durumundaki tüm araçlar için geçerli ve önemli olduğunun da altını çizmek isteriz.

Araç kasko değerinin ne kadar olduğunu buraya tıklayarak karşınıza çıkacak “Kasko Değer Listesi”nde aracın model yılı, markası ve tipi ayrıntılarını belirterek öğrenebilirsiniz. Araç kasko değeri ve arabam ne kadar eder sorularına ilişkin bu yazımızda cevaplar bulmaya çalıştık, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kasko değeri ile ilgili hazırlanan listeyi incelerken, belirlenmiş olan fiyat değerlerinin “kesin” niteliğinde olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Nitekim söz konusu fiyat değerleri çeşitli kriterler baz alınarak, tavsiye ve ortalama niteliğinde belirlenmiş fiyatlar olma özelliğindedir. Örneğin araca eklenmiş ekstra aksesuarlar varsa, bunlar fiyata dahil değildir. Bu doğrultuda bir değerlendirme yapmanız daha doğru bir sonuca ulaşmanız için önemlidir.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :
Şimdi Ara
Konum İste