28 Tem 2018

Hava Yastığı (Airbag) Nedir? Çalışma Sistemi Nasıldır?

Hava yastığı, bir aracın en önemli güvenlik ekipmanlarının başında gelmektedir. Bu yastık, herhangi bir çarpışma anında hızlı bir şekilde şişmek için tasarlanmıştır. Şişen yastık sayesinde, koltuktaki yolcunun çarpışmanın etkisi ile savrulmasının ya da öne doğru kapaklanmasının önüne geçilmiş olur.

Yeni model araçların hemen hemen hepsinde airbag bulunmaktadır ki Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde bu ekipman, ilgili yasal düzenlemeler neticesinde bir zorunluluk haline gelmiştir.

Aslında yeni otomobil modellerini incelediğimiz zaman, bu modellerde klasik hava yastığı sisteminden çok daha fazla gelişmiş özelliklerin entegre edilmiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yeni bir araç modeli alımı için karar kıldıysanız, aracın güvenlik donanımı hakkında içiniz çok daha rahat olabilir.

Hava Yastığı Geçmişi Hakkında

Hava yastıklarının geçmişi 1950’lili yılların başına kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda Alman mühendis Walter Linderer, Amerikalı mühendis John W. Hetrick teoride farklı ancak mantık olarak aynı hava yastığı projeleri için patent başvurularında bulundular.

Alman mühendis Walter Linderer, 6 Ekim 1951 tarihinde, Amerikalı mühendis John Hetrick ise 18 Ağustos 1953 tarihinde patent başvurusunda bulunmuştur.

Hava yastığı projeleri en çok 1960 yılında hız kazanmıştır. 1960’lı yıllarda, önceki buluşlardan hangilerinin daha geçerli ve güvenilir olduğuna dair çeşitli yorumlar yapılırken ve araştırmalar yapılırken; 1964 yılında Japon bilim adamı Yasuzaburou Kobori, farklı bir sistem geliştirmiş ve 14 ülkede bu sistem kullanıma başlamıştır.

Hava yastıkları ilk başlarda hiç bir otomobil şirketi tarafından tercih edilmedi ancak 1971 yılında Ford bu yastıkları denemeye karar verdi ve ilk denemeyi 1973 model Chevrolet araçta uyguladı.  Bu başarılı uygulama neticesinde 1973 model Oldsmobile Toronado araçlar, halka satışa sunulan ilk hava yastıklı araçlar olma özelliğini kazandı.

Günümüze kadar ise hava yastıkları oldukça değişti, gelişti ve son halini aldı…

Hava Yastıkları Otomobilde Nerededir?

Hava yastıkları otomobilin farklı kısımlarında bulunmaktadır.

Buna göre;

  • Diz Hava Yastıkları
  • Sürücü ve Ön Yolcu Hava Yastıkları
  • Tavan Hava Yastıkları
  • Ön Standart Hava Yastıkları
  • Yan Hava Yastıkları

Herhangi bir kaza anında, sensör çarpışmayı anlar ve yastıklar anında açılır. Bu sayede kaza esnasında sürücü ve yolcuların hiç zarar görmeden ya da olabildiğinde az zararla bu kazayı atlatmaları sağlanır.

Hava Yastığı Ömrü Ne Kadardır?

Hava yastığının ömrü, otomobilin marka ve modeli başta olmak üzere diğer etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle bazı otomobil üreticileri hava yastığının ömrünün ne kadar olduğunu, satış sırasında vermiş oldukları klavuz beraberinde belirtmektedirler.

Halk arasında hava yastıklarının geçerliliğinin 10 yıl olduğuna dair genel bir görüş olsa da, bazı lüks araç modellerinde 25 yıla kadar dayanıklı olan airbag sistemleri olduğu da bilinmektedir.

Araştırmalar neticesinde genel kanı 10 yıl ömrü olduğudur. Bu süreyi geçirmiş araçların airbag mekanizmasının yenilenmesi gerekebilmektedir.

Hava Yastığı Ne Zaman Açılmaz?

hava yastığı nasıl çalışır
Resim Kaynağı

Bir hava yastığı sisteminin çalışmamasının birkaç nedeni olabilir.

Buna göre başlıca nedenler;

  1. Çarpışmanın tipi önemlidir. Bazı çarpışma tipleri, hava yastığı sensörünü tetiklemediği için hava yastıkları açılmayabilir. Genellikle orta ve yüksek şiddetli olarak değerlendirilen çarpışmalarda hava yastıkları aktif olmaktadır.
  2. Eğer sensör herhangi bir şekilde arızalanmışsa, çarpışmayı algılamayacağından dolayı, hava yastığını açmayacaktır.
  3. Genellikle hava yastıklarının elektrik aksamı direksiyon mekanizmasının alt kısmında yer almaktadır. Buradaki elektrik bileşenlerinden herhangi birisinin hatalı ya da arızalı olması durumunda da sensör ya da hava yastığı mekanizması çalışmayabilir.
  4. Kablolardaki sorunlar ve kesik kablolardan kaynaklı sebepler.

Diğer birçok sebepten dolayı hava yastığı açılmayabilir. Bu sebeplerin belirlenebilmesi ve onarılabilmesi için ekspertiz hizmetimizden faydalanmanızı mutlaka öneriyoruz.

Hava Yastığı Tamiri Yapılır mı?

Özellikle de ikinci el olarak satın alınan araçlardaki hava yastığı durumuna güven olmamaktadır. Çünkü pek çok satıcı sanayide usulsuz yöntemler ile düşük malzeme kalite ve yanlış bir şekilde bu hava yastıklarının tamiratını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle özellikle de 10 yılı geçmiş, ikinci el niteliğindeki bir araç için hava yastığı kontrolünün oldukça önemli olduğunu söylemeliyiz. Bu bağlamda firmamızdan oto ekspertiz hizmeti talep edebilir, aracınızın hava yastığı durumu da dahil olmak üzere her türlü teknik aksam durumuna dair ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Airbag ile ilgili youtubeda yer alan video için bu linke tıklayınız.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Konum İste