Oto Ekspertiz Raporu

İkinci el araba satın almayı planlıyorsanız, satın almayı düşündüğünüz araç ile ilgili detayları da merak ediyorsunuzdur. İlanda “bayandan satılık” ya da “doktoran satılık” gibi ibareler ne kadar doğru? Araç satın almak için denkleştirdiğiniz bütçeyi riske atmamak için oto ekspertiz işlemi ve sonrasında alınacak oto ekspertiz raporu çok önemlidir.

oto ekspertiz raporu

Oto ekspertiz işlemi sayesinde satın almayı düşündüğünüz aracın mekanik, elektronik ve diğer aksamları ayrıntılı bir şekilde incelenir. Bu inceleme uzman bir ekip ile profesyonel ekipmanlar ile gerçekleştirilir. İnceleme neticesinde araç ile ilgili bilgiler rapor halinde sizlere sunulur. Bu raporun adına, “oto ekspertiz raporu” denilmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz raporu nedir kısaca ifade edecek olursak; ekspertiz işlemi sonucunda hazırlanan rapora oto ekspertiz raporu denir.

Bilindiği gibi ikinci el oto piyasasında birçok araç satılmaktadır. Özellikle de İstanbul gibi büyükşehirlerde ikinci el sektöründe satışa çıkan araçların geçmiş durumları ile ilgili bilgiler çoğu zaman bilinmezdedir. Alıcı, satın almayı düşündüğü aracın geçmişi ile ilgili net bilgi almak ve aynı zamanda da aracın mevcut durumunu analiz edebilmek için oto ekspertiz işlemini yaptırması gerekir. Bu işlem devlet tarafından özellikle de 10 yaş altındaki veya 160.000 Km altındaki araçlar için zorunlu tutulmuştur.

Otomotiv sektöründe yasal olarak gerekli yetkiye sahip işletmeler oto ekspertiz işlemini gerçekleştirmektedir ve bu işlem sonucunda oto ekspertiz raporunu oluşturmaktadır. Bu rapor üzerinde yer alan başlıca bilgiler; marka, model gibi temel bilgilerin yanı sıra, araç sahibine dair bilgiler, kaçıncı sahibi olduğu, plaka durumu, kaza durumu, satıcı ve alıcı bilgileri, kaporta-boya durumu, genel check up neticesinde durumlar, motor durumu, dış ve iç durumu, aracın resmi kayıt durumları (muayene, ceza, vergi borcu, hasar durumu, garantisi gibi) olarak sıralandırılabilir.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Oto ekspertiz raporu hazırlanırken bakılması gereken başlıca kısımlar; kaporta durumu, motor durumu, genel mekanik durumu, kaza durumu, genel mekanik aksanı olarak özetlenebilir.

Önemli olan bir diğer nokta ise; satın alacak olan kişinin araçtan ne gibi beklentileri olduğudur. Daha doğrusu kullanım veya satın alma amacı doğrultusunda, ekspertiz raporu ilgili kısımları kontrol etmeli ve bu doğrultuda beklentilerinin karşılanıyor mu olduğunu anlamalıdır.

Garantili Oto Ekspertiz Raporu

Genellikle aracın sadece belirli bir kısmını, belirli limitler dahilinde, belirli bir süreliğine garanti altına alabilmeniz mümkündür. Bu da, hangi firmadan bu hizmeti alacağınıza göre değişmektedir.

Ancak normal şartlarda garantili oto ekspertiz raporu yoktur ancak raporun geçerliliği söz konusudur. Nitekim ilgili yasalar kapsamında yetkili servis birimleri bu raporu hazırlayabilirler.

Araç parçalarının garantisi ile ilgili detaylı bilgi almak için; 13 Şubat 2018 tarih 30331 sayılı yönetmeliği incelemenizi öneririz.

Oto Ekspertiz Raporu Örneği

Oto ekspertiz raporu örneği inceleyerek, rapor ile ilgili daha net bir fikir sahibi olabilirsiniz. Rapor örneğinde dikkatinizi çekmek istediğimiz ayrıntı ise aracın her bir aksanının bir şema üzerinden kolay anlaşılır bir şekilde ifade ediliyor olmasıdır. Bu sayede araç üzerinde doğrudan sizi ilgilendiren, bilgi almak istediğiniz noktalara odaklanabiliyorsunuz.

Oto ekspertiz raporu örneği üzerinde tüm ayrıntılı bilgileri görmeniz, ayrıca satın alma sürecinde bu işlemin ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha anlamanızı sağlayacaktır. Çünkü satın alım sürecinde karar verebilmeniz için son derece önemli olan tüm ayrıntılar bu rapor üzerinde ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır.

araç expertiz raporu
oto expertiz raporu
oto ekspertiz raporu
expertiz raporu
ekspertiz raporu
araç ekspertiz raporu
araç expertiz raporu

Oto Ekspertiz Raporu Düzenleme Programı

Oto ekspertiz raporunun hazırlanması özel bir oto ekspertiz yazılımı ile mümkün olmaktadır. Yazılım kolay kullanıma sahip bir arayüzdedir. Bu sayede ekspertiz işlemi yapılan araç ile ilgili bilgiler kolayca uygulama içerisinde ilgili kısımlara girilebilir ve son olarak da raporun çıktısı alınarak, müşteriye teslim edilir.

Gelişmiş teknik altyapısı ve yeni teknolojileri takip eden ve uygulayan firmamız, sizin için düzenlenen raporları sizlere sanal ortamda da gönderebilmektedir. Mutlu oto ekspertiz yine sahip olduğu oto ekspertiz raporu düzenleme programı özellikleri sayesinde, raporun düzenlenmesi sonrasında taraflara e-mail ya da telefon yolu ile bilgilendirmede bulundurmaktadır.

Sonuç olarak oto ekspertiz işlemi sayesinde hem alıcı hem de satıcı, ikinci el araç ile ilgili işlemlerini daha net bir şekilde yürütebilmektedir. Özellikle de alıcı taraf açısından bu işlemin son derece önemli olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. İşi şansa bırakmamak gerekiyor ve doğru bir karar için siz de oto ekspertiz işlemini yaptırmalısınız.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :
Şimdi Ara
Konum İste