14 Tem 2018

Kilometre (Km) Düşürme Nasıl Anlaşılır?

KM’si düşürülmüş araç nasıl anlaşılır aslında bazı insanlar bu durumun asla anlaşılamayacağını iddia ediyor. Fakat bu imkansız bir durum değildir. İkinci el araç sektöründe her türlü hile yapılıyor maalesef ancak bu hilelerin anlaşılabilmesi imkansız bir durum değildir. En çok karşımıza çıkan hile türü de KM düşürme işlemidir.

Yazımızın devamında km’si düşürülmüş aracın kilometresinin düşürüldüğü nasıl anlaşılır ayrıntılı bir şekilde ele alacağız ancak daha öncesinde km neden düşürülüyor sorusunun cevabını verelim…

Neden KM Düşürme Yapılıyor?

KM düşürme işlemi bir hiledir. Bu hile, ikinci el araç piyasasında hemen hemen her araçta uygulanır. Elbette ki bu hileye başvurmayan güvenilir satıcılar da var ancak özellikle de İstanbul’dan bahsediyorsak, bu şehirde ikinci el piyasasında satışa çıkan araçların ortalama %90’lık kısmının km değeri ile oynanmış olduğunu tahmin edebilmemiz hiç de zor değildir.

Herhangi bir aracın KM değeri ile oynama yapılmasının (daha doğrusu düşürülmesinin) temel nedeni aracı daha az kullanılmış olarak göstermektir. Mesela normalde 200,000 km olan araç, km düşürme işlemi sonrasında 80,000 km’ye kadar düşürülebilmektedir. Üstelik km düşürme işlemi çok basit bir işlem ve günümüzde maalesef ki herhangi bir sanayi ortamında çok uygun fiyatlar dahilinde kolayca yaptırılan bir işlemdir.

KM Düşürme Yapılmış Aracı Nasıl Anlayabiliriz?

KM değeri düşürülmüş bir aracın, km’sinin düşürülmüş olduğunu anlamanın birkaç yöntemi vardır.

Bu yöntemler aşağıdaki gibi sıralandırabiliriz;

  1. Yöntem : Aracı güvenilir bir oto ekspertiz merkezinde götürerek aracınız için ekspertiz raporu alarak anlaşılabilir.
  2. Yöntem : Aracı yakından inceleyerek anlayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacaksanız, aracın iç aksamında en çok kullanılan ekipmanlarını inceleyebilirsiniz. Mesela; direksiyon, vites kolu, koltuk başlıkları, camlar vb. parçalar yenilenmişse, bu durumda aracın km’si düşürülmüş olma ihtimali yüksektir. Nitekim bu iç ekipmanlar, yüksek km’li araçlarda en çok aşınan ekipmanlar olduğundan dolayı, ikinci el piyasasında bu türden aracın satışını gerçekleştirebilmek isteyen satıcılar bu ekipmanları yenilemektedirler.
  3. Yöntem : 2.el aracınız yetkili servis bakımlı ise araç markasının herhangi bir yetkili servisine giderek yada arayarak, aracın hangi kilometrelerde servise bakım için gittiğini öğrenip km düşürme işlemi yapılıp yapılmadığını karşılaştırabilirsiniz.
  4. Yöntem : Aracın muayeneye girdiği tarih ve km kayıtları incelenerek öğrenilebilir. Sıfır kilometre olan ve trafiğe yeni çıkan araçların üç yıl boyunca trafik muayenesi zorunlu değildir. Bu yöntemi uygularken araç sıfır olduğu için ve daha önceden muayeneye girmediği için herhangi bir trafik muayene kaydı bulunmayacaktır, böyle bir durumda servis kayıtlarını incelemeniz size fayda sağlayacaktır. Sıfır kilometre bir araç ilk trafik muayenesine girdiğinde 3 yıl sonunda yaptığı kilometre sisteme kaydedilecektir. (Kendini uyanık sanan kötü niyetli araç sahipleri trafik muayenesine girmeden önce km düşürme işlemini yapıp gidiyorlar.) 2. el araç alırken aracınızın hangi tarihte ve hangi km’de trafik muayenesine girdiğini sorgulayabileceğiniz PTT Kamu kuruluşuna ait bir sistem mevcut. Araç Kilometre ve Muayene Sorgulama adı verilen sisteme bu linkten ulaşabilirsiniz. Sistem üzerinden 5TL karşılığında sorgulama yapmak mümkün.
  5. Yöntem : Aracın motorunu inceleyebilirsiniz. Mesela 70,000 km’de olan bir aracın motor aksamı nasıl olması gerekiyorsa, satın almayı düşündüğünüz aracın da 70,000 ya da 90,000 km olduğu iddia ediliyorsa, bu durumda aracın motor durumunu yorumlarken, daha önce görmüş olduğunuz 70,000 km motor ile kıyaslamalısınız.
  6. Yöntem : Satıcıya tuzak sorular sorarak, hile yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz.

Sizlere önerebileceğimiz başlıca km’nin düşürüldüğünü anlamanın yöntemlerini bu şekilde sıralandırabiliriz. Tüm bu yöntemler arasında en sağlıklı ve en kolay olanı ise alanında uzman ve güvenilir bir oto ekspertiz firmasından ekspertiz hizmeti talep etmektir ki şirketimiz İstanbul’da bulabileceğiniz en güvenilir firmalardan birisi olarak, talebinizi en titiz bir şekilde karşılayacağından emin olabilirsiniz.

KM Düşürme Cezası Nedir?

KM düşürmek suç mu şeklinde sorular internet ortamında oldukça fazla araştırılmaktadır. İlgili yasalar hakkında yapmış olduğumuz incelemer neticesinde, doğrudan km düşürmenin suç olduğunu belirten bir yasa göremiyoruz ancak bu işlemin ikinci el araç satışında uygulanmasının “dolandırıcılık” olarak ifade edildiğine çok defa tanık olduk. Gündeme sık sık gelen haberleri incelediğimiz kadarıyla, km ile oynama yapılıp satılan aracı satan kişiler hakkında dolandırıcılık suçundan 10 ay ile 1 yıl arasında hapis istemi ile yargılanmaktadırlar öte yandan bu ceza süresinin paraya dönüştürülebildiğini de yine medyada çıkan haberlerde gözlemledik.

KM Düşürme İşlemi Yapılmış Araç Aldım Ne Yapmalıyım?

Eğer vakti zamanında KM’si düşürülmüş bir araç almışsanız bu durumda size bu aracı satan kişiye karşı dolandırıcılık suçundan dava açabilirsiniz. Davayı açabilmeniz için ise aracının KM’sinin düşürülmüş olduğunu gösterecek bir kanıta ihtiyaç duyarsınız. Bu kanıt, ekspertiz raporu olacaktır. Firmamız ile iletişime geçerek oto ekspertiz işlemi talep edebilirsiniz. Sizin için en güvenilir ve en uzman bir şekilde aracınızı tepeden tırnağa her bir ayrıntısı ile profesyonel ekipmanlarımızı kullanarak inceleyip, test ediyoruz ve bu sayede aracın normalde olması gereken KM’sini belirliyoruz.

Bu sayede aracınızın mevcut durumu ile ilgili ayrıntılı bir raporu sizlere sunabiliriz. Beraberinde bir avukata danışarak, ilgili belgeleri de hazırlayarak, dava açabilir ya da suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

İÇERİĞİ PAYLAŞ :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Konum İste